Vlastenecký divadelní spolek Vlastík

Představení

Synové Velké Metalice

režie: Marie Šolcová, Ivo Farský

Divadelní hra "Synové Velké Metalice"poodkrývá roušku tajemství nad tragickou smrtí Bohumila Hanče a Václava Vrbaty během lyžařského závodu o titul Mistra zemí Království koruny české na 50 kilometrů v roce 1913.

Odstup jednoho století od této události vnímáme jako signál k tomu, otřást piedestalem legendy o smrti Hanče a Vrbaty a v zájmu historické pravdy zbavit tento příběh nánosu nepravd a dohadů.

Premiéra 26.listopadu 2013, KD Střelnice, Vrchlabí.

Fotografie z představení Synové Velké Metalice

12 repríz (stále na repertoáru)

Miguel Cervantes: Interludia (Mezihry)

Režie: Manuel Espana, Daniel Guilbert

Během dvouleté práce tři divadelní amatérské soubory ze tří evropských zemí - Théâtre Sans Lien z Francie, Teatro de Mijas ze Španělska a VDS Vlastík - společně, a to trojjazyčně, nastudovali čtyři Cervantesovy mezihry: Bdělá stráž, Jeskyně Salamanská, Zázračný oltářní obraz a Žárlivý stařec. V každé zemi se však hrály vždy jen tři vybrané kusy.

Premiéru bylo možné shlédnout v pátek 26. 6. 2009 ve Vrchlabí v klášterním kostele Sv. Augustina, reprízy v Jilemnici a v Hradci Králové v rámci XV. ročníku mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů – Open Air Festival. Následovalo Španělsko, kde jsme hráli 20. 7. 2009 v rámci XXIII. ročníku Festivalu de Teatro Villa de Mijas v Andaluzii. Derniéra pak zdrárně proběhla 24.10. 2009 v sále kasina nejvyhlášenějšího letoviska Normandie Deauville.

Pro zástupce VDS Vlastík – I. Farského, J. Loudu a T. Mikulu to byla mimořádná zkušenost a velký zážitek – zkoušet hned pod dvěma zahraničními režiséry a hrát s kolegy (a posléze milými přáteli), kteří téměř nerozumí slovo česky. Tato spolupráce se uskutečnila díky J. Pivoňkovi a P. Štěpánkovi z partnerské komise města Vrchlabí a navázala na předchozí několikaletou spolupráci Théâtre Sans Lien a DS Krakonoš Vysoké nad Jizerou.

Jan Werich: Lakomá Barka

režie: M. Teplý

Veleznámý pohádkový příběh se v dramatizaci G. Skály a doplněn písničkami J. Jelínka stal svižnou divadelní podívanou pro děti, rodiče i prarodiče. Zveme Vás tedy na výlet do Dejvic, kde Vám však zadarmo nikdo nedá nic – a zvláště ne lakomá farská hospodyně Barka, hamoun Kubát, vykutálení starostovi, ani ti učitelovi, velebný pán, postě nikdo. Všichni svorně věrni heslu – „Kdo se u nás nedá na lakotu, hodí se jen pro žebrotu.“ Je-li však pravda, že smích prodlužuje život, tak jistě s prázdnou neodejdete. Premiéra ukázala, že se tato hříčka neminula s očekáváním publika, jež jsme nechali od posledního kusu poněkud vylačnit…

Premiéra proběhla 7. 12. 2008 na scéně KD Střelnice Vrchlabí

Fotografie z představení Lakomá Barka

24 repríz (není již na repertoáru)

Jiří Janků: Prokletí rodu Baskervillů, aneb pozor zlý pes!

režie: J. Louda

Tímto kusem se vracíme k naší tradiční dramaturgii – humorná variace na známé téma – i k osvědčenému autorovi, neboť J. Janků byl spoluautorem velmi úspěšné adaptace Třech mušketýrů. Hra tedy oplývá inteligentním humorem i trochou napětí.

Podaří se Sherlocku Holmesovi odhalit záhadu strašlivého netvora? Jaké nástrahy mu připravili zločinci a jaké autor adaptace? Je úchylem Dr. Mortimer, Cimrman, nebo Holmes? Zajímají-li vás odpovědi na tyto veledůležité otázky, nezbývá vám, než navštívit naše představení…

Premiéra proběhla 6. 12. 2006 na scéně KD Střelnice Vrchlabí

Fotografie z představení Prokletí rodu Baskervillů, aneb pozor zlý pes!

8 repríz (není již na repertoáru)

Dobrou chuť

režie: J. Erbenová, J. Louda

Poprvé v historii našeho spolku jsme se vydali na jinou půdu, než jsou historické komedie. Menu tohoto komponovaného večírku pro labužníky bylo sestaveno z chytré komedie Davida Drábka Švédský stůl (rozhovor jednohubky, čokoládové bombičky a uzeného lososa uprostřed rautu) a taškařice dle povídky Zájezd našeho oblíbeného písničkáře Václava Koubka. Oba tyto chody propojil, či oddělil, vlastní nedefinovatelný útvar Švejžužu, který využívá písně V. Kováříka a L. Sigmunda a tradice vlastních scének na dané téma, jaké vznikaly při pořádání předchozích festivalů veseloher ve Vrchlabí. Premiéra 30. 11. 2005 se setkala s nečekaně kladným přijetím, takže tato pochoutka byla servírována opakovaně, ačkoli to původně nebylo zcela jisté.

Fotografie z představení Dobrou chuť

6 repríz (není již na repertoáru)


Ervín Hrych: Bedna u Slavkova

režie: M. Teplý, J. Louda

Uposlechli jsme starší radu festivalové poroty v Úpici a nastudovali tuto komedii autora známé Krhůtské kroniky. Udělali jsem dobře. Autor zde opět pracoval s naší historií velmi "tvůrčím" způsobem. Nad pozadím světově nejznámější bitvy na našem území žasne laik i odborník. Shodou okolností jsem se také trefili do stého výročí Napoleonova vítězství z největších. Premiéra byla v listopadu r. 2004. Vrchlabská derniéra pak v listopadu 2005. Protože však jde o hru vydařenou, zůstává stále na repertoáru jako představení zájezdové.

Fotografie z představení Bedna u Slavkova

15 repríz (není již na repertoáru)


Alexandre Dumas, Daniel Hrbek, Jiří Janků: Tři mušketýři

režie: I. Farský

Realizací Třech mušketýrů se splnil sen L. Srnskému, dlouholetému vedoucímu skupiny historického šermu REGO. Ke slovu zde přišlo jak šermířské umění divadelníků, kteří jsou zároveň šermíři, tak kostýmy spřátelené skupiny. Inscenace Třech mušketýrů, zapůjčená z pražského divadla CD 94, byla opět komedií a opět pohlížela na známé téma z velmi jiného úhlu. Horší to již bylo s vlastenectvím tohoto kusu. Pomohli jsem si velmi křivolakou cestičkou přes Annu Rakouskou, členku rodu Habsburků, který vlád v té době i v Čechách…

Náročná příprava tohoto kusu (šermíři se museli naučit zpívat a zpěváci šermovat) přinesla své ovoce. Hra vyhrála divácké hlasování na festivalu v Jilemnici s absolutně nejlepším výsledkem za celou dobu konání této přehlídky. Za herecké výkony byli oceněni I. Farský na festivalu v Červeném Kostelci, J. Erbenová a M. Teplý v Poděbradech.

Fotografie z představení Tři mušketýři

I. díl 20 repríz (není již na repertoáru)

II. díl 10 repríz (není již na repertoáru)


František Ringo Čech: Pravda o zkáze Titaniku

režie: M. Teplý

Tato komedie známého enfant terrible české kultury navazovala na zvolený dramaturgický směr jak v tom, že jde o komedii, tentokrát vpravdě třeskutou, i o historickou mystifikaci. Pojmu "vlastenecký" z názvu našeho spolku jsem dostáli tentokrát vrchovatě jménem autora. Ačkoli autor je v nelibosti odborné kritiky, hra pobavila jak diváky, tak členy souboru.

12 repríz (není již na repertoáru)


Vít Vlnas: Polojasno

režie: M. Teplý

Velmi vydařená komedie současného vedoucího pracovníka Národní galerie v Praze historika Víta Vlnase z jeho studentských let na motivy Jiráskova Temna. Terčem této karikatury nebyl ani Jirásek, ani jezuité, ale mnohé lidské vlastnosti. Libreto získalo zvláštní ocenění na festivalu v Červeném Kostelci r. 1999.

Fotografie z představení Polojasno

17 repríz (je na repertoáru)


Logo Vlastík a text Vlastenecký divadelní spolek Vlastík, Vrchlabí

Copyright © 2005 - 2024
Vlastenecký divadelní spolek Vlastík, Vrchlabí | e-mail: vlastik@brbla.net
změnit na modrý vzhled | pro slabší zrak | prohlášení o přístupnosti | na obsah stránky
Webdesign Řáholec.cz